Opalovací kosmetika: Na co si dávat pozor?

Léto už je tady, sluníčko je ostré, doba dovolených je v plném proudu, a tak je nezbytné sáhnout po opalováku. Víte, na co si při výběru opalovací kosmetiky dávat pozor a po čem byste rozhodně neměli sáhnout?

Opalovací kosmetika se dělí na dva tábory – chemická a fyzikální (neboli minerální). Chemickou kosmetiku najdete běžně v supermarketech, drogériích a asi nemusíme zmiňovat, že není přírodní, že obsahuje ropné deriváty, silikony apod. a navíc tyto produkty můžou způsobovat alergické reakce i ekzémy.

Přírodní opalovací kosmetika obsahuje minerální filtry, jedná se tak o oxid zinečnatý a oxid titanu, oba oxidy odrážejí paprsky a tím zabraňují pronikání do kůže. Stejně jako u konvenční kosmetiky i u té přírodní záleží na množství suroviny, které jsou použitá v produktu. Od toho se poté odvíjí výše ochrany. Oxidy ale musí být v přípravku dostatečně dobře dispergované, jinak se může stát, že ochrana proti sluníčku bude na bodě mrazu.

 

To, že je potřeba se chránit před UVA a UVB zářením, všichni jistě víme. Taky určitě víte, že pokud si řeknete, že to potřeba není, vyvarujete se tak riziku vzniku rakoviny a předčasnému stárnutí pokožky. A to samozřejmě nikdo nechce, že? A jen pro zajímavost – na každém opalováku je uvedené SPF, tedy ochranný faktor. Věděli jste, že SPF 15 blokuje 93% paprsků, SPF 30 97% a SPF 50 98%? Což znamená, že SPF 50 vás sice o 1% více ochrání, ale používat ho budete stejně často jako SPF 30. Takže se nemusíte bát sáhnout po faktoru 30. Bude pro vás naprosto dostačující.

Další zajímavostí je i fakt, že oxid zinečnatý a oxid titanu, pokud jsou oba bez nanočástic, nezpůsobují problémy v okolí korálových útesů. Na rozdíl od chemických produktů, jejíž součástí jsou suroviny s názvem oxybezone či octinoxate. Oxybezon je absorbovaný kůži a během studií byl nalezený v krevní plazmě, moči, mateřském mléce a navíc může nepříznivě ovlivnit hormonální systém u mužů, žen i dětí. Další surovinou je například octocrylene, který může pronikat do kůže a vést ke zvýšené produkci volných radikálů, ty mohou vyvolat poškození DNA a následně přispět ke zvýšení výskytu melanomu.

A co dalšího by v opalováku nemělo být? Mnohé kosmetické značky do svých opalovacích produktů dávají mrkvový a malinový olej a prezentují tento výrobek jako přírodní skvělá volba, což bohužel není pravda. Mrkvový (pod názvem Daucus Carota Sativa Seed Oil) i malinový olej (pod názvemRubus idaeus Seed Oil )jsou velmi nestabilní oleje a podléhají rychlé oxidaci. Všechny nestabilní oleje se musí uchovávat v chladu a nesmí se vystavovat slunečnímu záření. Jakmile se takový olej vyskytuje v opalovací kosmetice, dochází k oxidaci, což znamená, že na buněčný obal působí toxicky, poškozují pleť a tím mohou vznikat pigmentové skvrny, akné a různá podráždění pokožky. Navíc u mrkvového a malinového oleje nebyl prokázán SPF faktor, tudíž by neměl být používaný jako opalovací krém.  Malinový i mrkvový olej můžete ale použít po opalovaní, tam své zastoupení mají. Dalším problémem jsou také některé opalovací oleje, u kterých vidíte, jak oxidy (tedy ta bílá část), klesá ke dnu a vy tak musíte před aplikací sprej protřepat. Problém je ten, že u těchto sprejů nejsou oxidy správně dispergované a tudíž může docházet k nedostatečné ochraně a následném spálení pokožky.

Podtrženo, sečteno:

  • žádný malinový a mrkvový olej
  • SPF 30 je dostačující
  • přírodní opalovák je friendly pro vás i přírodu

 

Jelikož v naší nabídce opalovací kosmetiku zatím nenajdete, můžeme vám doporučit e-shop, který vám velký výběr opalovací kosmetiky a u kterého víte, že skutečně kupujete přírodní kosmetiku. Stačí kliknout ZDE.

 

 Použité zdroje:

http://domacikosmetika.passhaus.at/doku.php?id=spf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3460660/

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/sunscreen-guide#environmental-safety

https://www.healthline.com/health/red-raspberry-seed-oil#no-uva-protection

https://encyklopedie.biooo.cz/vyhledat-slozeni/octocrylene/?

 

 

 

 

 

  • Home
  • Design Shoptetak.cz