Opalovací kosmetika: Na co si dávat pozor?

Léto už je tady, sluníčko začíná být ostré, dovolená už je za rohem, a tak je potřeba sáhnout po opalováku. Víte, na co si při výběru opalovací kosmetiky dávat pozor a po čem byste rozhodně neměli sáhnout?

Opalovací kosmetika se dělí na dva tábory – chemická a fyzikální (neboli minerální). Chemickou kosmetiku najdete běžně v supermarketech, drogériích a asi nemusím zmiňovat, že není přírodní, že obsahuje ropné deriváty, silikony apod. a navíc tyto produkty můžou způsobovat alergické reakce, ekzémy.

Přírodní opalovací kosmetika obsahuje minerální filtry, jedná se tak o oxid zinečnatý a oxid titanu, oba oxidy odrážejí paprsky a tím zabraňují pronikání do kůže. Stejně jako u komerční kosmetiky i u té přírodní záleží na množství, které jsou použité v produktu. Od toho se poté odvíjí výše ochrany. Oxidy ale musí být v přípravku dostatečně dobře dispergované, jinak se může stát, že ochrana proti sluníčku bude na bodě mrazu.

 

Další zajímavostí je i fakt, že oxid zinečnatý a oxid titanu, pokud jsou oba bez nanočástic, nezpůsobují problémy v okolí korálových útesů. Na rozdíl od chemických produktů, jejíž součástí jsou suroviny s názvem oxybezone či octinoxate. Oxybezon je absorbovaný kůži a během studií byl nalezený v krevní plazmě, moči, mateřském mléce a navíc může nepříznivě ovlivnit hormonální systém u mužů, žen i dětí. Další surovinou je například octocrylene, který může pronikat do kůže a vést ke zvýšené produkci volných radikálů, ty mohou vyvolat poškození DNA a následně přispět ke zvýšení výskytu melanomu.

Na co si ale při výběru dát pozor? Mnohé kosmetické značky do svých opalovacích produktů dávají mrkvový a malinový olej a prezentují tento výrobek jako přírodní skvělá volba, což bohužel není pravda. Mrkvový i malinový olej jsou velmi nestabilní oleje a podléhají rychlé oxidaci. Všechny nestabilní oleje se musí uchovávat v chladu a nesmí se vystavovat slunečnímu záření. Jakmile se takový olej vyskytuje v opalovací kosmetice, dochází k oxidaci, což znamená, že na buněčný obal působí toxicky, poškozují pleť a tím mohou vznikat pigmentové skvrny, akné a různá podráždění pokožky. Navíc u mrkvového a malinového oleje nebyla prokázán SPF faktor, tudíž by neměl být používaný jako opalovací krém.  Malinový i mrkvový olej můžete ale použít po opalovaní, tam své zastoupení mají. Dalším problémem jsou také některé opalovací oleje, u kterých vidíte, jak oxidy (tedy ta bílá část), klesá ke dnu a vy tak musíte před aplikací sprej prostřepad. Problém je ten, že u těchto sprejů nejsou oxidy správně dispergované a tudíž může docházet k nedostatečné ochraně a následném spálení pokožky.

 

 Použité zdroje:

http://domacikosmetika.passhaus.at/doku.php?id=spf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3460660/

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/sunscreen-guide#environmental-safety

https://www.healthline.com/health/red-raspberry-seed-oil#no-uva-protection

https://encyklopedie.biooo.cz/vyhledat-slozeni/octocrylene/?

 

 

 

 

 

  • Home
  • Design Shoptetak.cz

    Přihlaste se prosím znovu

    Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

    Děkujeme za pochopení.

    Přihlášení