Opalovací kosmetika: Na co si dávat pozor?

Léto už je tady, sluníčko začíná být ostré, dovolená už je za rohem, a tak je potřeba sáhnout po opalováku. Víte, na co si při výběru opalovací kosmetiky dávat pozor a po čem byste rozhodně neměli sáhnout?

Opalovací kosmetika se dělí na dva tábory – chemická a fyzikální (neboli minerální). Chemickou kosmetiku najdete běžně v supermarketech, drogériích a asi nemusím zmiňovat, že není přírodní, že obsahuje ropné deriváty, silikony apod. a navíc tyto produkty můžou způsobovat alergické reakce, ekzémy.

Přírodní opalovací kosmetika obsahuje minerální filtry, jedná se tak o oxid zinečnatý a oxid titanu, oba oxidy odrážejí paprsky a tím zabraňují pronikání do kůže. Stejně jako u komerční kosmetiky i u té přírodní záleží na množství, které jsou použité v produktu. Od toho se poté odvíjí výše ochrany. Oxidy ale musí být v přípravku dostatečně dobře dispergované, jinak se může stát, že ochrana proti sluníčku bude na bodě mrazu.

 

Další zajímavostí je i fakt, že oxid zinečnatý a oxid titanu, pokud jsou oba bez nanočástic, nezpůsobují problémy v okolí korálových útesů. Na rozdíl od chemických produktů, jejíž součástí jsou suroviny s názvem oxybezone či octinoxate. Oxybezon je absorbovaný kůži a během studií byl nalezený v krevní plazmě, moči, mateřském mléce a navíc může nepříznivě ovlivnit hormonální systém u mužů, žen i dětí. Další surovinou je například octocrylene, který může pronikat do kůže a vést ke zvýšené produkci volných radikálů, ty mohou vyvolat poškození DNA a následně přispět ke zvýšení výskytu melanomu.

Na co si ale při výběru dát pozor? Mnohé kosmetické značky do svých opalovacích produktů dávají mrkvový a malinový olej a prezentují tento výrobek jako přírodní skvělá volba, což bohužel není pravda. Mrkvový i malinový olej jsou velmi nestabilní oleje a podléhají rychlé oxidaci. Všechny nestabilní oleje se musí uchovávat v chladu a nesmí se vystavovat slunečnímu záření. Jakmile se takový olej vyskytuje v opalovací kosmetice, dochází k oxidaci, což znamená, že na buněčný obal působí toxicky, poškozují pleť a tím mohou vznikat pigmentové skvrny, akné a různá podráždění pokožky. Navíc u mrkvového a malinového oleje nebyla prokázán SPF faktor, tudíž by neměl být používaný jako opalovací krém.  Malinový i mrkvový olej můžete ale použít po opalovaní, tam své zastoupení mají. Dalším problémem jsou také některé opalovací oleje, u kterých vidíte, jak oxidy (tedy ta bílá část), klesá ke dnu a vy tak musíte před aplikací sprej prostřepad. Problém je ten, že u těchto sprejů nejsou oxidy správně dispergované a tudíž může docházet k nedostatečné ochraně a následném spálení pokožky.

 

 Použité zdroje:

http://domacikosmetika.passhaus.at/doku.php?id=spf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3460660/

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/sunscreen-guide#environmental-safety

https://www.healthline.com/health/red-raspberry-seed-oil#no-uva-protection

https://encyklopedie.biooo.cz/vyhledat-slozeni/octocrylene/?

 

 

 

 

 

  • Home
  • Design Shoptetak.cz