Dezinfekční gel: Který je vhodný a kterému se raději vyhnout obloukem?

V současné situaci se roztrhl pytel s dezinfekčními gely. Nebylo to ještě tak dávno, co tento produkt byl nedostatkovým, jakmile WHO vydala doporučení na dezinfekci, prodejci neváhali a do svého portfolia zahrnuli i tento produkt. Víte, co ale kupujete? Pojďme se na to podívat trochu zblízka.

Nebudu vás tady zahlcovat detailními studiemi a rozdíly mezi technickým, kosmetickým lihem nebo rozdíly v denaturaci. Mým cílem je vám pomoct s výběrem.

V prvé řadě se podívejte na složení, až poté se dívejte na cenu. Jedině takhle zjistíte, zda vás v této době chce prodejce obrat nebo to s vámi myslí dobře a chce vám pomoct. Vysvětlím proč.

Základem každého gelu, který smí nosit název „antibakteriální, antivirový, apod.“, je alkohol (ethanol – většinou 96% nebo isopropyl alkohol nebo kombinace obou). Výrobek by měl obsahovat minimálně 60% alkoholu. Pokud výrobek alkohol neobsahuje, rozhodně bych ho nedoporučovala. Dále je to voda (destilovaná, demineralizovaná) a zvláčňující část, tedy glycerol neboli glycerin.

A teď k té problematické části. Velká část prodejců do svých produktů vložila i peroxid vodíku. Ano, víme, že to WHO doporučila. Ovšem v přírodní kosmetice peroxid vodíku (neboli hydrogen peroxide), tedy chemicky látka potencionálně zdraví škodlivá, nemá zastoupení. Peroxid vodíku odstraňuje pigment, může způsobit alergické reakce, popáleniny, puchýře, svědění. Dále může peroxid zvyšovat zjizvení kůže tím, že narušuje proces hojení ran. Takže pokud si budete dezinfikovat ruce několikrát za den, budou vaše ruce čím dál tím víc vysušené a ani krémy na ruce nebudou ve velké míře pomáhat. Vážnější rizika jsou poté spojená s dlouhodobým používáním. Jistě víte, co se stane, když si nanesete peroxid na vlasy nebo když vám malá kapka stříkne na nábytek.... Ano, tohle dokáže peroxid. Takto pojaté dezinfekční gely/spreje by neměly být drahé, protože náklad není vysoký. Jsou to takové low verze, které budou hodně vysušovat pro pokožku příjemné nebudou.

 

Nechci a nebudu zde kritizovat prodejce, kteří se vydali touto cestou, každý má právo si zvolit tu svou vlastní a každý má právo se rozhodnout, co si koupí a od čeho dá ruce pryč.

Ti, kteří se rozhodli, že se s peroxidem kamarádit nebudou, zvolili jinou alternativu a tedy určité esenciální oleje, které stejně jako peroxid mají antibakteriální a antivirový účinek, řadí se mezi nimi například tea tree, manuka, máta, eukalyptus, citrusy, apod. Takové produkty logicky budou mít vyšší cenu, protože esenciální oleje nejsou levnou záležitostí.

Dalším problémem, který jsem zaregistrovala, jsou takzvané bezoplachové gely/spreje, které ale bohužel oplachové jsou. Takže pokud najdete ve složení jeden z tenzidů, tedy čistící látku, rozhodně si ruce opláchněte. Představte si, že byste si na ruce dali šampon, sice by gel pěnil v menší míře, ale princip by byl stejný. Tenzidy jsou například tyto: Coco Glukoside, Decyl Glukoside, Sodium Cocoyl Glutamate, Sodium Laureth Sulfate.

Dále, co se plete, je pojem „antibakteriální gel“, pokud najdete produkt s tímto názvem a ve složení uvidíte, že obsahuje více než 60% alkoholu, můžete si být jistí, že se jedná i o antivirový gel/sprej. Neboli je baktericidní, tuberkulocidní, fungicidní, účinný proti obaleným virům, norovirům, rotavirům, adenovirům.

Doufám, že jsem vám aspoň trochu pomohla s výběrem a objasnila určité pojmy a suroviny. Pokud budete mít nějaké otázky týkající se dezinfekčních gelů/sprejů nebo si nebudete vědět rady s výběrem, napište mi a já vám ráda poradím.

 

Držte se! Adri :)

Použité zdroje: 

https://www.healthline.com/health/hydrogen-peroxide-skin

https://encyklopedie.biooo.cz/vyhledat-slozeni/peroxid-vodiku-hydrogen-peroxide/? 

  • Home
  • Design Shoptetak.cz