Z certifikace! Část třetí, sestavení receptu a testování

O částí první, která se zabývala výběrem produktů, jsem psala ZDE. Druhá část byla věnována výběru surovin a tu si můžete přečíst ZDE.

Tentokrát vás seznámíme se třetí části, která nese název sestavení receptu a testování. Úmyslně jsem tato dvě témata spojila v jedno, protože jdou ruku v ruce a společně dojdou do finální podoby. Musím uznat, že tato část je tou nejnáročnější, protože mozkové závity, intuice, nos i ruce pracují na plné obrátky. Nikdy nevím, jak dlouho tato část bude trvat. Třeba u mýdel trvala tři roky, kondicionér mi dal zabrat dva roky. Některé produkty nejsou tak náročné a podaří se mi je dotáhnout do finále třeba na pátý pokus. Jediné, co je jisté, že napoprvné to nikdy neklapne. :D U sestavování a následném testování ale razím jedno heslo: "Dokud si nebudu na 100% jistá, že je produkt připravený a nebude "to ono", tak ladím tak dlouho, dokud to opravdu nebude ono."

Často se mě ptáte, jak jsem přišla na tyto kombinace a jak mě to vůbec napadlo. No, těžko se na tuto otázku odpovídá, už několik let studuju přírodní kosmetiku, zjišťuji si informace o různých surovinách, pod rukami mi už prošly stovky různých surovin, mám za sebou tři kurzy věnované výrobě kosmetiky. Navíc si o sobě myslím, že jsem kreativní, že jsem k této práci předurčena a že je to právě to, co mám dělat a co mi má jít. :) Zkrátka si myslím, že mám na to dar, kterého jsem se chopila a začala ho dál rozvíjet. Samozřejmě moje první pokusy byly katastrofické, ale nevzdala jsem se, zabojovala jsem a postupem času jsem z nevzhledného krému udělala krém, který pomáhá stovkám zákaznic.

A jaký je můj postup sestavování receptů? Studium, pokusy a omyly, opravy, testování, zkoušení a tohle všechno minimálně stokrát za sebou. Poté už to zkrátka jde lépe, máte za sebou hromadu zkušeností a sestavení už není takový problém jako na začátku. Platí ale také jedno další pravidlo, jakmile jsem začala sestavovat recepty sama, bylo důležité, abych si je všechny zapisovala, protože se mi už několikrát stalo, že jsem si ho nezapsala a paradoxně zrovna tenhle intuitivně rychle sestaveny recept byl skvělý a dalo se s ním lépe pracovat než s tím, nad kterým jsem trávila třeba 10 hodin práce. 

Sestavování receptu je náročný proces a to hlavně na psychiku. Dám příklad....10 hodin přemýšlím nad tím, co by například v připravovaném krému mělo být, aby dělal to, co chci, aby dělal. Sestavíte recept a jdete ho zkusit vyrobit. No, a najednou zjistíte, že už u výroby krém dělá paseku. Takže můžete začít znovu. Znovu trávíte několik hodin, znovu zkoušíte výrobu, znovu testujete a takové kolečko si třeba dáte 10krát za sebou....Někdy ladíte třeba jenom půl procenta, protože vám pořád něco nesedí a nadbývá nebo překáží. Jste už z toho rozpačití, ale zároveň víte, že jakmile máte hotovo, dostaví se příjemný pocit z dobře odvedené práce. Někdy je produkt připravený za půl roku a někdy, jak jsem již psala, za tři roky. Navíc nemůžu sestavovat každý den, musím mít na to "náladu", prostor a čas. Takže si třeba v hlavě sestavuji tři měsíce recept, potom přijde kreativní chvilka, tak jí využiju.

A jak vlastně takový recept vypadá? Není to jako v kuchyni, když pečete bábovku a máte recept na gramy nebo na hrníčky (tohle třeba nesnáším, jak mám vědět, jak velký hrníček autor receptu myslel :D ). Kosmetické recepty se sestavují na procenta a následné gramy, žádné kapičky, polévkové lžíce ani špetky. 100g = 100%

Pojďme si dát příklad základního receptu na tělové máslo. Z vlastní zkušenosti mám odzkoušeno, že skvělou kombinací je 70:30 tuhé suroviny (másla, kokosový olej, včelí vosk) x tekuté suroviny (oleje, extrakty, esenciální oleje). Takto bude recept tak akorát tuhý a zároveň se bude dobře nanášet na pokožku a hezky se bude rozetírat.

6% včelí vosk

40% bambucké máslo

24% kokosový olej

15% mandlový olej

13% olivový olej

1% vitamín E

1% esenciální olej

 

Pokud chci udělat zkušební verzi třeba 50g, vydělím dvěma. Jakmile mám vyrobeno, začnu zkoušet, nejdříve na sobě a poté na mých testovačkách a testovačích, které pravidelně zásobují různými produkty, aby je vyzkoušeli a řekli mi na to svůj názor. Protože čím víc lidí produkt vyzkouší, tím víc zpětných vazeb budu mít. Vybírám si také i různé typy vlasů či pleti. Abych věděla, jak bude reagovat na konkrétní typ pokožky. Samozřejmě každá pokožka je jiná, ale aspoň takové malé vodítko je ku prospěchu.

 

Jakmile mám kladné recenze od svých testovaček a testovačů, jsem s produktem spokojená i já a recept mi přijde na 100% připravený, můžu se vrhnout na další část a tou je příprava receptu k certifikaci. Jak tohle vypadá? Tak o tom vám povím příště.

 

Máte nějaké otázky k tomuto tématu? Napište mi a já vám ráda odpovím.

Za Puaree, Adri 

 

 

 

  • Home
  • Design Shoptetak.cz